HOME - POPIS  APLIKÁCIE  |  HISTÓRIA  |  TIF a OCR   

 
 
Tif a jeho História
Aldus CompanyTIF formát je bitmapový (rastrový) grafický formát súborov. Formát vyvynula spoločnosť Aldus (spoločnosť, ktorej názov sa inšpiroval menom ) ešte v roku 1987 avšak za pár rokov celú spoločnosť odkúpila firma Adobe (Photoshop, Illustrator, inDesign, Acrobat a iné známe aplikácie) a tým aj odkúpila všetky patenty a autorské práva na "vynálezy spoločnosti Aldus. Z počiatku boli clekovo aplikácie Adobe záležitosťou Apple Computers. Apple Computers

V podstate ja sám som nemal možnosť sa stretnúť s Apple PowerPC kde by nebolo nainštalované aspoň niekoľko produktov Adobe. Spoločne nabrali význam. A postupom času sa aplikácie dostávali aj na platformu klasického PC. Tiff samotný je dnes v podstate štandartným formátom obrázkov pre Mac (Apple), Linux, Windows. Používa sa na uchovanie vysokokvalitných obrázkových súborov.

Posledná špecifikácia (Revision 6.0) bola vydaná v roku 1992 a už viac ako 15 rokov teda máme jedne a ten istý nezmenený formát. Jedna z mála vecí vo svete IT, ktorá ostáva nezmenená. Mnohí si zvykli na jeho vlastnosti, aplikácie s formátom pracujú a bežne sa špecifikácie menia pre nespoľahlivosť. To sa o tomto formáte celé roky nedá povedať. Spoľahlivosť pri ukladaní farieb, škál, kvality a schopnosti ďalšej editácie.
 

 
 

© ARR TGN for LKZ z LSK